özgüven ve depresyon

Depresyon olgusunun ne olduğunu anlayarak başlayacağız yazımıza. Depresyon nedir diye arattığımızda çıkan ilk sonuç: uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, girişim gücünün ve özgüvenin yiterek umutsuzluğun, karamsarlığın güçlenmesi biçiminde beliren ruhsal bozukluk. Yani o azalan duyarlılık aslında insanın kendi duygu ve düşüncelerine olan duyarlılık. Temelde insanın kendi kendine yapmış olduğu ve en büyük zararı da kendine verdiği bir karamsar ruh hali. Tabi bunları öğrendikten sonra aklıma şöyle bir soru geliyor. Tamam iyi de neden başına gelir ki insanın. Nedeni olarak düşündüğümüzde her insan farklı olduğu için her şey depresyon nedeni olabilir.

Şimdi biz bu nedenlerden sadece en genel olanlarını sıralayacağız:

 1. Erken ebeveyn kaybı, erken olgunlaşma
 2. Anksiyete
 3. Madde ve alkol alımı
 4. Parasızlık, işsizlik
 5. Boşanma, sevdiğin bir insandan veya bir yerden ayrılma
 6. Önceden depresyon geçirmiş olma
 7. Stres (para kaynaklı, ilişki kaynaklı…)
 8. Cinsel, fiziksel taciz
 9. Belli ilaçlar
 10. Hormonal değişiklikler

Bu saydıklarımız depresyonun  en genel halleri bunların dışında bahsetmek istediğimiz bir konu da depresyonun genetik olabileceği durumu. Bu durumla alakalı yanlış bir genel düşünce var, yani genetik deyince zannediyoruz ki babasında yada annesinde var çocukta da olacak. Hayır durum düşündüğümüz gibi değil. En azından depresyon için değil. Genetik durum şu şekilde; eğer ailede genetik olarak depresyon geçirmiş bir insan var ise çocuğun depresyona olan yatkınlığı artıyor. Yani ailede geçirmiş biri var ise çocuk illaki geçirecek diye bir kaide yok. Geçirme ihtimali normal bir insana göre daha fazla. Eyvah ben depresyon geçirdim çocuğuma da geçer o da yatkın olur diye düşünmeyin, kendinizi bu düşünceye sıkıştırmayın. Şimdi o kadar konuştuk bu nedenlerden bazıları bende var diyenlerimiz olabilir.

Depresyonla en iyi şekilde baş edebilmenizi sağlayan ve özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki ben depresyon geçirip geçirmediğimi nasıl anlayacağım??? Evet bu soruyu kendimize çoğu zaman sormuşuzdur.

Şimdi ise en genel Depresyon belirtilerinden bahsedip bunları maddeler halinde sıralayalım:

Depresyon

 • Kiloda, İştahta artış/azalış
 • Öfke, Huzursuzluk
 • Ümitsizlik, Çaresizlik, Değersiz hissetmek
 • Duygu kontrolü yitimi
 • Enerji Kaybı
 • Nedensiz fiziksel ağrılar
 • Odaklanma, Dikkatsizlik
 • Uyku düzensizliği
 • Kendinden nefret etme beraberinde suçluluk duygusu
 • Günlük aktivitelere duyulan ilgisizlik

Bunları ve üstteki nedenleri okudukça ”evet evet bunlar bende var, bende depresyondayım aslında” yada ”bende depresyondaymışım” gibi düşünceleri kendi kendinize yarattığınızı unutmayın. Biz kendi derdimizin en büyük olduğunu düşünmeyi ve en çok biz dertliymişiz gibi görünmeyi çok seviyoruz nedense. En zorunu ben yaşadım, en dertli benim, ben içmeyim de kim içsin gibi söylemlerimiz bile var. İlk olarak bunları çıkarın kafanızdan. Durun ve bir düşünün, sorumluluk almaktan korkmayın. İş, aile veya arkadaşlarınız ile alakalı sorumluluklarınızdan bahsetmiyorum. Kendi sorumluluğunuzu alın. Yaptığınız bir yanlışı ”hayat, kader, alın yazısı veya şans” olarak değerlendirmekten vazgeçip önce kendinize sonra da dışarıya gerekirse bağırarak BEN YAPTIM” deyin. Bunu değişmek zannetmeyin. Eğer suçu başkasına atmaktan vazgeçerseniz o zaman bunun değişmek değil tam aksine kendin olmak olduğunun farkına varacaksınız. Üzerinize yapıştırdığınız etiketlerden sizi sizden başka kimse kurtaramaz. İstekleriniz size hükmetmesin siz onlara hükmedin. Göreceksiniz depresyon karşısında kazanan eninde sonunda siz olacaksınız.

 

Depresyon
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) başlıklı makalemizde anksiyete, depresyon ve kendine güven hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir