Last Updated:

Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade

Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade konusu özgüven eksikliğinin özellikle de ülkemizde vazgeçilmez konuları arasında. Yanlış yetiştirme tarzları, eğitimsizlik, kıskançlık, korku ve öfkeyle büyütülen çocuklarla dolu bir toplumda yaşıyoruz maalesef. Hangimiz zaman zaman ailesi tarafından yanlış yetiştirildiğini düşünmemiştir? Kim bilir kaç defa çocuğuma ben böyle davranmayacağım demişizdir. Kimimiz ben sevgiyle büyüteceğim derken kimimiz şımartmayacağım şeklinde söylemlerde bulunmuştur. Esas olarak şunu bilmeliyiz; çocuk aile üyelerini rol model alır ve kişiliğini bunun üzerine kurmaya başlar. Kültürümüzün bizi etkilediği gerçeği burada daha açık görülür. Hepimizin bildiği en benzer örnek kaynana-gelin ilişkisinde gizlidir. Kaynanasından baskı görmüş, annesi tarafından kabul edilmemiş kadın gelinine/kızına genellikle ‘’ben çektim o da çeksin’’ düşüncesiyle yaklaşır.Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade

Yaşadığımız özgüven eksikliğinin en temelinde ailemizde yaşanan olumsuzluklar yatıyor. En basit örnek; evde et yemeyi reddeden bir ebeveynimiz var ise bizde yemeyi reddediyoruz. Anne veya babamızın hayat şartları karşısında sıkıntılı duruma düşmüş olması sebebiyle baskıyla geçirdiğimiz bir çocukluk dönemi de bizim özgüven eksikliği yaşamamıza sebep olabiliyor. Fikri önemsenmeyen, dinlenmeyen, sürekli olarak düzeltilip eleştirilen bir çocuk olmuşsak ilerleyen zamanda suskun, içine kapanık, güvensiz ya da saldırgan bir yapıya bürünüveriyoruz. Bütün bu durumlar hayatımızda başarısızlık korkusu, kendiyle barışık olmama, depresyon, asosyallik, öfke problemi, kıskançlık, kabul görmeme korkusu gibi özgüven eksikliği sorunlarının oluşmasına sebep oluyor ve bizi özümüzden ayırıyor.

Özgür irademi elime aldığım sırada karşılaştığım manzarayı anlattığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatımızı en çok etkileyen bir diğer dönem ise; Ergenlik dönemi.

Ebeven ilişkisi ve özgür irade konusunda yaşadığımız sıkıntılar en çok bu dönemde artışa geçiyor. Bu dönem; ebeveynlerimizle yaşadığımız problemler bizi şekillendiren, farklı bir kişilik oluşturmamıza sebep olan bir dönem. Ebeveynlerimizle zıt düşmemiz, onlara karşı güvensiz hissetmemiz ya da bize güvenmedikleri hissine kapılmamız bizi yanlış yollara sevk ettiği gibi öz benliğimizden bir o kadar uzaklaştırıyor. Ergenlik döneminde kendimizi ifade edemeyişimiz, ailemiz tarafından kabul görmememiz bizde sosyal kabul kaygısından oluşan bir özgüven eksikliğine dönüşüyor. Şimdi bir düşünün siz korku-öfke-baskı ya da sevgi-huzur-ifade temellerinin hangisiyle büyüdünüz/büyütüldünüz? Kendinizi rahatlıkla ifade edebilen, kıskançlık, öfke, korku duygularını kontrol altında tutup hatta yaşamında yer almasına izin vermeyen biri misiniz? Peki çocuğunuzu hangi duyguyu zemin alarak yetiştirmek istersiniz? Bu noktada yapmamız gereken, kendimizi tanıyarak bize ait olmayan kişilik özelliklerinden kurtulmak. Diğer yazılarımızda olduğu gibi ‘özgüven nasıl kazanılır’ın olmazsa olmazı sorulara geri dönüyoruz ”Ben kimim?” ve ”Nasıl bir yaşam sürmek istiyorum?”. Bu sorulara verdiğimiz tüm samimi cevaplar bizi asıl ‘BEN‘e daha çok yaklaştıracak. Ebeveyn ilişkisi ve özgür irade konusunda daha sağlıklı adımlar atmamızı sağlayacak.

Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade konusunda sonuç olarak;

Bilerek ya da bilmeyerek ebeveynlerimizden başlayarak bütün insanlar bize sürekli kendi düşünce sistemini kabul ettirmeye, üzerimize diktiği kişiliği giydirmeye çalışıyor. Ebeveynlerimizin ve toplumun bize dayattığı paradigmalardan artık kurtulma vakti gelmedi mi? Ebeveynlerimiz bir yerlerde hata yapmış olsalar da biz bu hataları yapmak zorunda değiliz. Sizce de zaman; özgüveni ve sevgiyi zemin alarak özgür irademizle yepyeni bir hayata merhaba deme zamanı değil mi?

Ebeveyn İlişkisi ve Özgür İrade
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Pozitif Düşünmek başlıklı makalemizde nasıl olumlu düşünürüm, nasıl pozitif düşünürüm ve olumlu düşünce hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir