Last Updated:

Etkili İletişim

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Etkili İletişim ve Özgüven

Etkili İletişim, özgüven eksikliği konusunda ve bu eksikliği gidermemiz adına öğrenip uygulayacağımız bir yöntem. Bu yöntemin içerisinde barındırdığı diğer başlıklar ise şöyle: beden dili, etkili konuşma ve güzel konuşma. Her bir başlıktan ufak ufak bahsetmek gerekirse. Beden dili etkili iletişim de olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Siz yalan söyleyebilirsiniz veya karşınızdaki söyleyebilir ama beden dili söylemez. Özgüven eksikliğinde aynı zamanda beden dilini doğru kullanamamakta kendine büyük ölçüde yer bulur. Beden dili bizim etkili iletişim kurmamızı sağlayacak en önemli araçlardan biri. Bu konuda kendimizi geliştirdiğimizde aynı zamanda özgüvenimizi de geliştirmiş olacağız. Etkili konuşma ve güzel konuşma hakkında ise daha çok hitabet ve kelime seçimine eğileceğiz.

Etkili İletişim Konusunda Beden Dili

Şimdi gelin araştırma yapalım beraber ama öyle internet üzerinden veya kitaplardan değil. Kendimizi araştıralım. İletişim kurarken yaşadığınız sorunları gözden geçirin. Yanlış kelime mi kullanıyoruz? yoksa Telaffuzumuz mu doğru değil? Önce problemi keşfedip, ardından onu çözmeye çalışmalıyız ki üzerimizde yanlış etkilere sebep olmasın. Problemlerden bahsetmişken beden diline geri dönelim. Beden dili, etkili iletişim kurmak istiyorsak kullanmak zorunda olduğumuz araçlardandır. Kendimizi ifade ederken sadece kelimeleri kullanmayız. Aynı zamanda bedenimizde bize bu konuda yardımcı olur. Hepimiz aslında istesekte istemesekte beden dilini kullanıyoruz. Fazlası çok göze batıp insanların bizden uzaklaşmasına yol açarken, doğru kullanıldığında ise insanlar üzerinde güzel bir etki bıraktığını söyleyebiliriz. Örneğin konuyu anlatırken eğer sinirli birinden bahsediyorsak kaşlarınızı çatıp ifadelerinizi de sanki siz de sinirliymiş gibi yaparsanız bu yeterince etkili olacaktır. Eğer beden dilimi kullanacağım diye aynı insanı anlatırken şekilden şekle girip gereksiz jest ve mimik yaparsanız bu da komik görünmenize sebep olur. Bu yüzden bunun arasındaki o ince çizgiyi iyi görmek gerekiyor.

Etkili iletişim tekniklerini öğreten ve bu konuda büyük yardımı dokunabilecek ürünü değerlendirdiğimiz yazıya ulaşmak için tıklayın.

Etkili İletişim

Etkili konuşma konusundan bahsedecek olursak.

Etkili konuşma konusunu incelerken az önce de bahsettiğimiz sinirli adam örneğinden devam edelim. Siz anlatırken kullandığınız ses tonu ve seçtiğiniz kelimeler Etkili İletişim için çok önemlidir. Konuşmanızda karşınızdaki insanın sizi dinleyip dinlemediğini anlamak veya dikkatinin dağıldığını fark ettiğiniz zaman dikkatini tekrar üzerinize çekmek adına sorular sorabilirsiniz. Eğer doğru soruları sorarsanız hem karşınızdaki insanın sizi daha iyi dinlemesini hem de konuyu merak etmesini sağlayacak. Bu konudaki temel amacımız karşımızdaki insanın dikkatini üzerimize çekmek şeklinde olacaktır.

Güzel konuşma

Güzel konuşma bu konulardan çok daha ayrı bir yere sahiptir. Bu konu bir şey istiyorsak girdiğimiz bir durum oluyor çoğu zaman. Örneğin ebeveynlerimizden harçlık isterken veya gençken bir yerlere gitmek için izin istediğimizde kullandığımız bir durum. Halbuki güzel konuşma konuştuğumuz kişiye karşı güzel duygular beslediğimiz de olması gereken bir durumdur. Güzel konuşmak için fazladan kelime bilgisine veya belli bir taktiğe ihtiyacımız yoktur.

Sadece sevgiyi öğrenmemiz ve bu konuda kendimizi geliştirmemiz gerekir.

Öğrendiğimiz ve okuduğumuz bir çok şeyi eğer hayata geçirmeyip uygulamazsak o zaman hiçbir anlamı kalmaz. Burada okuduklarınızı çıkıp dışarıda insanlar üzerinde deneyin demiyorum. İlk olarak ayna karşısında deneyin. Siz kendinizi nasıl görürseniz karşınızda ki de öyle görür. Etkili iletişim de ustalaşmak istiyorsak denemekten korkmamalıyız.

Etkili İletişim
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Pozitif Düşünmek başlıklı makalemizde nasıl olumlu düşünürüm, nasıl pozitif düşünürüm ve olumlu düşünce hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir