Last Updated:

Güzellik ve Moda

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Güzellik ve Moda

Bu yazımızda özgüven nasıl kazanılır ana başlığı altında Güzellik ve Moda konusunu inceleyeceğiz.Günümüzde güzellik ve moda biz kadınların hem yakındığı hem de vazgeçemediği, özgüven problemimizi en çok açığa vuran dünya algısı haline geldi. Etrafımızda milyonlarca kadın güzellik ve moda uğruna öz benliğinden uzaklaştırılmış durumda. Sokaklarda birbirinin tıpatıp aynı ya da farklı olmak uğruna enteresan görüntülere bürünen kadınlar topluluğu oluştu. Güzellik ve moda konusunu biz kadınlara öyle bir empoze etmişler ki her sınıftan her kültürden kadın farkında olsalar da olmasalar da bunun birer kurbanı olup özgüven eksikliğini iliklerine kadar yaşamakta.

Sanırım bu konuyla alakalı olarak en net şekilde kendi yaşanmışlığımdan bir örnek verebilirim. Güzellik ve moda hakkında insanları etkileyebilecek, hatta algı operasyonu yapabilecek kadar özgüven sahibi olduğumu düşündüğüm esnada çoktan bu algı altında özgüven eksikliği yaşayanlar kervanına katıldığımı fark ettim. Bundan bir kaç yıl önce alımlı, normlara uymayan bir kadın olduğumu düşünürken saçlarım dökülmeye başladı ve kısa bir zaman içinde kel kaldım. Kendimi çirkin buluyor, kadın gibi hissetmiyordum. Bir kaç ay dışarı çıkmayı dahi reddettim, bir süre sonra peruk edindim ve öylece dışarı çıkmaya başladım. Bir seneye yakın kendini beğenmeme, aynaya bakamama, insan içine peruksuz çıkamama gibi duygu durumları arasında çok ciddi iniş çıkışlar yaşadım. Bir sene sonunda özgüven eksikliğini öyle derinden hisseder oldum ki sosyal fobi yaşamaya başladım. Güzellik ve moda hakkında atıflarda bulunurken asla bir kurban olduğumun ayrımına varamamıştım.

Güzellik ve modanın özgüven üzerindeki etkisini anlatan ve özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak

Çevremden gözlemlediğim kadarıyla pek çok kadın normlara uymadığı noktada (kilolu olmak, saçsız kalmak vb.) az veya çok bu duygu durumları arasında kendini kıskıvrak buluveriyor. Pek çok kadın kanser tedavisi gördüğünde, göğüsleri alındığında, saçları döküldüğünde, hatta menopoza girdiğinde bu karmaşık duygular ve toplum baskısını yaşıyor. Özellikle kadınlara öyle etiketler ve öyle bir baskı yapılıyor ki normlara uymayan bütün herkes kendini özgüvensiz, içe kapanık, asosyal olarak buluveriyor bir köşede.

Bu noktada asıl sorulması gereken iki temel soru;

Siz kimsiniz? ve Nasıl görünmek istiyorsunuz? Kendimizi özümseyerek anlamak, bilinçlenmek en başta yapmamız gereken şey. Özgüven eksikliği yaşayan kişilerin, problemin ne olduğunu tespit edip doğru bir biçimde öz benliklerine ulaşması ve bunu en derinden çözmeleri gerekir.

Eminim etrafınızda güzellik ve moda uğruna bunu yaşayan, benim gibi yaşadığının farkında bile olmayan özgüven eksikliğini toplumda, akranları arasında, karşı cinsle iletişiminde derinden hisseden insanlar var. Bu siz bile olabilirsiniz.Paranın ve dış görünüşün size sağladığı özgüvene aldanmayın. Üstünüze giydirilen kıyafetlerden kurtulma vakti geldi de geçiyor bile. Kendinizi tanıyın, keşfedin. Hiç bir ağaç tek düze ve dümdüz değildir, en güzel en tatlı domatesler belli bir forma sahip değiller. Bizler de aynı onlar gibiyiz. Unutmayın her birimiz eşsiz ve kusurlarımızla mükemmeliz.

Güzellik ve Moda
Oy verebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir