Last Updated:

Hayır Diyememek

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Hayır Diyememek

Özgüven eksikliği konusunda en çok acı çektiğimiz noktalardan bir tanesi de Hayır Diyememek.

Hayır diyememek pek çoğumuzun başının baş belası ve bizi zor durumlara sokan bir durumdur. Tabi bu sadece başka insanlara değil aynı zamanda kendiniz için de geçerlidir ve size zamanla zarar vermeye başlar. Hayır diyemediğiniz zaman kendi kendinizin kontrolünü kaybetmeye başlar ve yavaş yavaş isteklerinizin kurbanı olursunuz. Bu da sizin özgüven eksikliği yaşamanıza sebep olur. Fark ettiğiniz gibi bu süreç zincirleme reaksiyona benzer ve her bir hareketinizin sonuçları bir sonrakinin nedeni halinde gelir. Özgüven eksikliği konusunda dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de hayır diyebilmeyi öğrenmektir.

Hayır diyememek temelde çektiğimiz bir çok sıkıntının sebebidir.

Bu durum karşımıza genel olarak bizden yardım istendiğinde ortaya çıkar. Bizden yardım istendiğinde bu teklife çoğu zaman evet diye karşılık veririz. Kendimizden ödün versek bile o yardımı yerine getirmek için elimizden geleni yaparız. Bu değer verdiğimiz bir insan olsun veya olmasın değişmeyen bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Yanlış anlamayın yardım etmeyin ya da herkese hayır deyin demiyorum. İnsanlara belli sınırlar çizmek sizin saygınlığınızı onların gözünde artıracaktır. Hayır diyememek ile alakalı insanlarımızın en büyük problemlerinden birisi de onları yavaşlatacak veya kötü anlamda etkileyecek insanları devamlı hayatlarına almalarıdır. Eminim siz de hayatınızda bu tarz insanlara izin vermişsinizdir.

İnsanlara hayır demeyi öğreten ve özgüven kazanma konusunda yardımcı olacak kaynağı değerlendirdiğimiz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hayır Diyememek

İyi niyetimden kaybediyorum diye bir söz var. Umuyorum sizde iyi niyetinden kaybedenler kervanına henüz katılmamışsınızdır. Çünkü iyi niyetimden kaybediyorum sözü tam anlamıyla büyük bir yalandır. Eğer siz de iyi niyetimden kaybediyorum diyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz ve şunu biliyoruz ki eğer isteseydiniz iyi niyetinizden kaybetmezdiniz. Şimdi düşünelim. İyi niyet size ne zaman kaybettirdi. Örneğin biri sizden bir şey istediğinde siz ona hayır diyemediniz ve sonra siz ondan bir şey istediğinizde size hayır dendi veya beklentinizi karşılamadığı için doğal olarak kaybettiniz. Tabii bu durum doğal olarak sizi kaybetmek sonucunda bulundurdu.

 Evet sonuç olarak iyi niyet büyük bir erdemdir.

Ama eğer sonucu sizin için kötü oluyorsa o zaman iyi niyetimizi suistimal eden insanlara bir bakın. Eğer size zarar verdiklerini düşünüyorsanız, onlardan uzak durmanız gerektiğini ve kendi mutluluğunuzu ön plana almanızın zamanı geldiğini unutmayın! Sonuçta bir insana hayır diyebilmekte,  Hayır diyememek de bizim vereceğimiz karara bağlıdır.

Hayır Diyememek
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kadında Özgüven Eksikliği başlıklı makalemizde Kadın, Kadın olmak ve kadın ve özgüven hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir