Last Updated:

Kadında Özgüven Eksikliği

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Kadın ve özgüven

Kadında özgüven eksikliği maalesef ki dünyanın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Kadınların sahip çıkamadıkları veya sahip olamadıkları özgüven/özsaygı/özbenlik bütün toplumu, dünyayı derinden etkilemekte. Bir kadın olarak kadında özgüven eksikliği konusunu yazarken biraz daha eleştirel yaklaşım sergileyeceğimi belirtmek isterim. Kendi potansiyellerinin farkında olmayan ama zekasını ve yeteneğini günlük hayatlarında harcayan kadınlar topluluğu haline geldik.

Biz kadınların elzem konusu özgüven, hangi ara elimizden uçup gitti pek ayrımına varamıyorum, belki hiç elde edemedikleri bir şeydi ve bundan dolayı çok yabancı kaldılar diye kendimi avutmak istiyorum. Pek çok kadın gibi bana da toplum, baskı, görüşler, çevre, kültür şemsiyeleri altına sığınmak kolay geliyor şu noktada. Kadında özgüven eksikliği probleminin, çocuklarla birebir zamanı en aktif şekilde geçirip yetiştirenin daha çok kadın olmasından dolayı en temel sorun olduğunu düşünüyorum. Öz saygısını kazanmamış bir anne sizce iyi bir rol model midir? Kendine saygı duymayan, güvenmeyen biri, kendisine ya da başkasına saygı duyan ve güvenen bir varlığı nasıl yetiştirebilir? Kendisine saygısı olmayan, güvenmeyen bir kadın kocasından nasıl saygı bekler? Biz kadınlara hayli şey düşüyor bu noktada.

Düşüncelerimizi derinden değiştirip yeni bir bakış açısı katabilecek programdan bahsettiğimiz değerlendimeye buradan ulaşabilirsiniz.

Silkinip kendimize gelme zamanı geldi de geçiyor.

kadın ve özgüven Kadında Özgüven Eksikliği

Bugün komşu ne yaptı, düğünde ne taktı, ne giymiş, kimle gelmiş, ne demiş gibi soru kalabalığından kurtulma vakti geldi. Dedikodu ve kıskançlık duygularından sıyrılıp yarışmayı bir bıraksak hayat nasıl da güzel olacak o zaman. Yan bahçenin şeklini, eşyasını, boyutunu, rengini, ürününü veya hasatını artık bir kenara bırakıp kendi bahçemizle ilgilenmeye başlasak… Belki bizim bahçemiz 5 metre bir yer olabilir ama bu bahçemiz olduğu gerçeğini değiştirmez ya, bırakın 5 metrelik sonsuz bir yeşilliğiniz olsun. Ve artık şu kurban rolünü üstlenmeyi bırakmalıyız. En basiti her sınıftan ve kültürden pek çok kadın, erkek egemen dünya safsatası altında kendini kurban rolüne sokmaktan vazgeçemiyor. Artık kendinize acımaktan ve acınmasını istemekten vazgeçin. Kolay olana kaçmayın.

Sınırlarınızı, kendinizi zorlayın.

Sürekli özür dilemeyin mesela; rahatsız ettiysem özür dilerim yerine kararlı bir ses tonuyla şu konuda konuşmam lazım müsait misiniz deyin. Hayır demekten korkmayın. Her şeyi istiyor olamazsınız, istemediğiniz noktada hayır demek çok da zor değil. Sırf hayır dediğiniz için yanınızda olmayan biri veya birileri varsa da aldırmayın. Bırakın, onlarda olmasın varsın. Böyle insanları hayatınızda tutmaya çalışmaktan vazgeçin.

Kadında özgüven eksikliği problemini yenmek;

adım atmaktan, hayata karışmaktan korkmayın. 5 metrelik bir alan da olsa kendi alanınızda yapabilecekleriniz sonsuz. Sınırlarını bilerek, kendinden emin bir kadın olmak size bir şey kaybettirmeyecektir aksine kazançlı olan siz olacaksınız. Kadın olarak özgüven eksikliği konusunu yendiğiniz vakit insanların da size karşı davranışlarının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Özgüvenli bir anne, bir eş, en önemlisi bir kadın olmaya hazır mısınız?

Kadında Özgüven Eksikliği
4 (80%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan Mutluluk başlıklı makalemizde gülümsemek, mutlu olmak ve mutlu olmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir