Last Updated:

Kendini Tanımak

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Kendini Tanımak

Özgüven nasıl kazanılır? başlığı altında incelediğimiz ve aynı zamanda özgüven eksikliğinin de temelini oluşturan konuya geldi sıra. Kendini Tanımak denince sorulması gereken ilk soruyu unutuyoruz genelde. ”Ne yeteneğim var, neler yapabiliyorum?” gibi sorular soruyoruz kendimize ama ilk soruyu kaçırıyoruz. Bu yüzden tıpkı sağlam temelleri atılmayan inşaatlar gibi bizde büyüdükçe temeli sağlam atamadığımızdan dolayı mental anlamda yıkılıyoruz. İstemediğimiz işlere gidiyoruz, sevmediğimiz mesleklerde okuyoruz. Halbuki kendimize sormamız gereken ilk soru ”BEN KİMİM?” sorusudur. Bu soruya verdiğimiz cevaplar aynı zamanda diğer o sorduğumuz bir çok sorunun cevabını kapsar. Kim olduğumuzu anlarsak hayata bakış açımız değişir ve o zaman bir çok sorunun üstesinden rahatlıkla geliriz.

Şimdi soralım beraber. BEN KİMİM?

Kimiz gerçekten. Ad, soyad, meslekler, ırk, dil… bunları bir kenara bıraktığınızda geriye kim kalıyor? Bir çok yazımızda öz benliğimizden bahsettik, onu anlamaya çalıştık ve ona ulaşmak adına adımlar attık. Bu sorunun ilk soru olmasının nedeni cevabını keşfettiğimizde ortaya çıkan saf gerçeği bütünüyle görebilmemizi sağlayabilecek olmasıdır. Düşünelim; okula gittiğimizde öğrenci oluruz, çalışmaya başladığımızda çalışan, evlendiğimizde eş, çocuğumuz olduğunda ebeveyn… bütün bu hayatın akışında devamlı üzerimize belli sıfatlar giydirilir. Çoğu zaman bu sıfatların arkasına sığınıyoruz.

Kendinizi tanıyıp  özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 Kendini Tanımak

Evdeyken eşiniz veya çocuğunuz sizinle vakit geçirmek istediğinde ”işten geldim yorgunum” diyoruz veya o işe gittiğimiz için fazladan saygı duymalarını bekleyip duymadıklarında ”nankör” diyoruz. Öğrenciyken babamızdan veya annemizden para isteyip vermediklerinde veya veremediklerinde ”hem okuyup hem çalışamam” gibi tepkiler veriyoruz. Bu durum anlayabileceğimiz gibi üzerimize yapıştırdığımız sıfatlara sıkışıp kaldığımızı gösteriyor. Sizce gerçekten yapamayacağımız durumlardan mı bahsediyorum. Çoğu zaman önümüze engelleri biz koyuyoruz ve o engellere takılıp kalıyoruz. Bir şekilde vakit yaratabileceğimizi biliyor ama nedense bir türlü yaratmıyoruz. Hep o ”başımı kaşıyacak vaktim yok” sözünün içinde boğuluyoruz. Dünya’ya nasıl bakıyorsunuz? Sizce Dünya güzel bir yer mi? Bu soruya verdiğiniz cevap olumlu ise örneğin; ”Evet, bence Dünya gerçekten güzel bir yer ve ben yaşamayı seviyorum” gibiyse siz kendinizi gerçekten seviyor ve şu ana kadar okuduklarınızı garip buluyorsunuz. Eğer verdiğiniz cevap olumsuz ise o zaman kendimize en temel soruyu sormamızın vakti gelmiş demektir.

Kendini tanımak adına sorduğumuz sorulardan bir tanesi de ”NE İSTİYORUM?”dur.

Çoğu zaman insanları tanımlarken kullandığımız bir cümledir. ”Ne istediğini bilen bir insan.” deriz. Bu soruyu sorunca aklınıza ”iyi bir iş istiyorum.” veya ”yeni bir ev istiyorum” gibi cevaplar gelmesin. Bu soru daha çok hayata dair bir sorudur. Yani aslında sorunun açık hali ”Hayattan ne istiyorum?”dur. Bu şekilde sorunca cevap daha basit gözüküyor değil mi? Huzur, mutluluk, sağlık… gibi cevaplar verdiğinizi duyar gibiyim. Tabi bu doğrultuda yeni sorular ortaya çıkıyor. ”Nasıl huzurlu olabilirim?” veya ”Beni ne mutlu eder?” gibi. ”Ne istiyorum?” sorusunun cevabı asıl bunlarda gizlidir bu sorulara cevap verdiğimizde diğer bütün soruların cevapları da basitleşir.

Öz benliğe ulaşmak ve özgüven kazanmak adına temel bir yapılacaklar listesi hazırladık beraber.

Şimdi bunları uygulama sırası sizde. Siz de kendinize sadece kendiniz için zaman ayırın ve bu soruları sorun. Vereceğiniz cevaplar vesilesiyle ileriyi daha berrak görecek ve verimli bir yol haritası çizeceksiniz. Ama öncesinde kendini tanımak için adım atıp çıplak benliğinizle yüzleşmeye hazır mısınız?

Kendini Tanımak
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Güzellik ve Moda başlıklı makalemizde Güzellik, Güzellik ve moda ve Moda hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir