Korku Kültürü Altında Özgüven Eksikliği

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum

Korku kültürü altında özgüven eksikliği yaşamak ne demek? Öncelikle kısaca değinmek gerekirse çocukluktan itibaren baba, anne, abi veya dayı gibi akrabalardan korkmanız gerektiğini öğreten kültürdür. Doğal olarak korku içerisinde yaşayan çocuğun büyüyünce de özgüven eksikliği yaşıyor.

Korku kültürü konusunda örnek vermek gerekirse bir konuda babasından daha iyi bilgi sahibi olan bir çocuk, babasına yardımcı olamıyor. Çünkü hem ondan korkuyor yanlış bir şey söylememek için hemde bunu saygı zannediyor. Bu durum tabi zamanla kendini özgüven eksikliği konusunda yeterli hissedememesiyle açığa çıkıyor.

Korku kültürünün diğer bir yanı sorumluluk duygusu üzerindeki etkisi. Korku kültürü ile yetişen çocuğun bir iş görüşmesine gitmesi ve görüşmede özgüven ve bilgi sahibi bir insan gibi görünmesi malesef geliştirmesi gereken bir özellik. Özgüven eksikliği yaşayan bu gencin yardım almadan hem iş hayatında hem de kendi özel hayatında gelişim göstermesi mümkün değil.

İş hayatınızda ve özel hayatınızda özgüveninizin gelişmesi yardımcı olacak ve sizi kişisel anlamda bir üst noktaya taşıyacak ürünü değerlendirdiğimiz yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Bu kültürün üzerimizdeki etkilerinden biri kişinin ailesinden uzaklaşması olarak gösterilebilir. Çünkü eğer kişi kendini yalnız ve korku içerisinde hissederse doğal olarak öyle hissettiği noktadan uzaklaşmak isteyecektir. Tabi bu o kişi de aileye karşı isyan ile pekiştirilecektir. Daha sonrasında ise hayata atılmak konusunda yaşıyacağı zorluk özgüven eksikliği yaşamasını sağlayacaktır. Bunun önüne geçmek için zorlanacak aldığı eğitimlerin ve tecrübelerin yetersiz olduğunu farkedecek.

Konunun derinine indiğimizde korku kültürünü besleyenin önce aileden başladığını görüyoruz. Ardından ailenin etkisi ortadan kalktığında ise okul ve hemen ardından gelen iş hayatının etkisi başlıyor. Kendini yavaş yavaş kıskaç altında hisseden insan bu konuda bir şeyler yapması gerektiğinin farkına varıyor. Bir zaman sonra farkına vararak veya varmayarak bir gelişim yolculuğuna çıkıyor.

Sonuç olarak:

Bu korku kültürü altında özgüven eksikliği yaşamanın önüne geçebilmek için önce düşüncülerimizi değiştirmek gerekir. Bunu yapabilmek içinse olaylara ve yaşadıklarımıza olan bakış açımızı değiştirmeliyiz. Bakış açısını değiştirmenin kolay bir durum olmadığını ve bunun için çok çabaladığınızı söyleyebilirsiniz. Bakış açısı konusunda yardım almaktan korkmayın. Kendinize iyi bakın.

Korku Kültürü Altında Özgüven Eksikliği
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan GALERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir