Mutluluk ve özgüven

Mutluluk, özgüven eksikliği nasıl giderilir? sorusuna verilebilecek en iyi cevaptır. Aslında düşündüğümüzde hayatta her şeyin doğru veya dolaylı olarak mutluluk ile bağlantılı olduğunu fark ediyoruz. Yazımızda, mutluluk hayatımızda kaçıncı sırada ve o sıraya nasıl geldi gibi soruları cevaplayıp sizler için bu konuda bir farkındalık yaratacağız. Toplum ve insanlar tarafından yapılan baskıyı ve en önemlisi kendimizi bir şekilde durdurmak için kurduğumuz duvarları yıkacağız beraber. Bu diğer yazılarımızda olduğu gibi bizim için farklı bir yolculuk olacak. Yazının sonunda daha farklı bir Dünya göreceğimizden eminim.

Bu Dünya ile tanışmamı anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatımızı biz yönetiyoruz.

Doğru mu? Hayatımızı çoğu zaman yönetmekten kaçınıyoruz. Bu duruma başlarda biz izin veriyoruz ama ardından duygularımız bu iznimizi kötüye kullanmaya başlıyor. Tabi duygularımız hemen başlamıyor, belli bir süre geçiyor verdiğimiz izni kendi amaçlarında kullanabilmesi için. Bu süre ne kadar uzun sürerse biz de o kadar vazgeçiyoruz mutluluk olgusundan. Demek istediğim bir yerden sonra hayatımızı duygularımız yönetmeye başlıyor. Yani verdiğimiz kararları hep duygu aracılığıyla veriyoruz. Bu korku, öfke, üzüntü gibi bizi olumsuz etkileyecek duygular tarafından oluyor. Mantığımızı ve zihnimizi hep ikinci plana atıyoruz. Tabi peşinden gelen doğal süreç sonunda depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlarla karşılaşıyoruz. Size bir sır verelim. MUTLULUK SADECE BİZİM ELİMİZDE. Eğer istersek bunu kontrolünü sağlayabiliriz. Bunlar zaten bildiğimiz şeyler aslında, asıl nokta bunu uygulamaktan geçiyor. Kendimizi sınırlıyoruz demiştik. Uygulamaya geçmek tam da burada kendi sınırlarımızda takılıyor. Zihin, bizi diğer canlılardan farklı kılan en önemli özelliğimiz. Zihnimizi biz kontrol ettiğimiz anda her şey değişecek. Tek yapmamız gereken şunu söylemek:

MUTLU OLMAK İSTİYORUM.

Etrafınızda arkadaşlarınız arasında o hep güler yüzlü olanı hatırlayın ya da gerçekten mutlu olduğunu düşündüğünüz insanları. Onların problemleri yok mu sizce? Paranız olmamasından şikayet ediyorsunuz ya da çalıştığınız işin sizi çok yormasından. Peki bunun adına ne yapıyorsunuz? Kendinize samimi olun eğer gerçekten mutlu olmak isteseniz olamaz mısınız? Önünüzde gerçekten engeller var mı? Tek engel sizsiniz. Mutluluk bizim için sanki elde edilebilir bir şey gibi gözüküyor. Öyle gözükmesi öyle olduğu anlama gelmiyor tabiki. Önümüzde engellerin olmadığını gördüğümüz an gerçek mutluluk ile yüzleşiriz. Özgüven eksikliği sorunumuzu ancak onu yakalayabilirsek gerçek anlamda çözüme kavuşturmuş oluruz. Tek yapmamız gereken şey GÖZLERİMİZİ AÇMAK.

Mutluluk
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven başlıklı makalemizde kendini beğenme, Kendini tanımak ve narsist hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir