Last Updated:

Müziğin İnsan Üzerindeki Etkisi

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
müziğin insan üzerindeki etkisinin özgüven eksikliğiyle bağlantısı

Özgüven nasıl kazanılır diye sorulduğunda özgüven kazanmak adına müziğin insan üzerindeki etkisi düşünülebilir. Baktığımızda insan olarak temelde kendimizi ve bize ait olanları koruma üzerine düşünür ve buna göre hareket ederiz. Çoğu zaman kendimize göre hareket ettiğimizi veya ona göre müzik dinlediğimizi düşünsek de aslında yaptığımız bunun çok dışında bir şeydir. Biz daha çok modumuz ne ise ona göre nasıl hareket edeceğimizi belirleyip o doğrultuda ilerliyoruz. Yazımızda bu konunun özgüven eksikliği ile ilişkisini inceleyip, müzik ile bağlantısını araştıracağız. Tabi her yazımızda olduğu gibi bunda da kendimize karşı samimi olduğumuz sürece bir yerlere varabiliriz.

Müziğin insan üzerindeki etkisi,

tartışmasız muazzam boyutlarda. Biz çoğu zaman müziğin üzerimizdeki etkisi net olarak göremesek de aslında müzik her an her yerdedir. Örneğin otobüste, arabada, minibüste, tramvayda veya herhangi bir yerde kulağımıza bir şekilde gerek radyodan gerek insanların kendi müzik listesinde çalan şarkılardan elbet biri gelir. Hatta bazen ağzımıza takılır ve gün boyu onu söyleriz. Kendimize ”nereden duydum ben bunu?” diye de sorarız çoğu zaman. Bunların dışında kendi listelerimizden dinlediğimiz müzikler ise çoğu zaman iç dünyamızı yansıtır. Bazı müziklerde kendimizi bulurken bazıları bize çok uzaktır. Bu durum daha yaşadıklarımızla bağlantılı olarak değişir. 10 yıl önceki dinlediğimiz müzik için belki şu an ”nasıl dinlemişim ben bunu?” diyoruz. Değişim kaçınılmaz. Hayatla beraber bizde değişiyoruz. Tabi bu değişimi olumlu yönde yapmayı istemeliyiz.

Müziğin özgüven üzerindeki etkisininin farkına varabileceğimiz ürünü tanıttığımız yazıyı okumak için tıklayın.

müziğin insan üzerindeki etkisi ve özgüven

Müzik listenize bir bakın.

Hangi müzikleri dinliyorsunuz? Eğer mutsuzsanız ayrılık şarkıları veya insanı gerçekten üzen şarkılar dinlemeniz olası. Biz uyandığımızda nasıl hissediyorsak günümüz de öyle geçiyor. Yani bugün nasıl biri olacağınızı veya insanlara nasıl davranacağınızı siz değil sabah uyandığınızda ki hisleriniz (modunuz) belirliyor. Müziğin insan üzerindeki etkisi devreye tam olarak burada yani modunuzu kontrol etmeye başlamak istediğinizde giriyor. Dinlediğiniz müzikleri ona göre seçip bugün nasıl bir modda olacağınıza siz karar vermeye başlıyorsunuz. Müzik bu konudaki ilk adımız. Yarın uyandığınızda veya herhangi bir zamanda öfkeli olmak ister misiniz? ya da herhangi bir zamanda mutlu olmak ister misiniz? Sanırım mutlu olmak sorusuna ”evet” cevabı verdiniz. Kim mutlu olmak istemez? Müziğin insan üzerindeki etkisi de sizin bu cevabınızı pekiştirir nitelikte. Tabi bu anlatılanlar müzik dinleyen, müzikle iç içe olan insanlar için geçerli. Mutlu olmak istiyorsak bizi üzen müzikler dinlemek yerine mutlu eden müzikler dinlemeliyiz. Eğer hiç müzik dinlemiyor isek dinlemeye başlamalı ve buna, sizi daha da olumsuz bir yapıya sokacak müziklerden ziyade yüzünüzde gülümseme oluşturacak müziklerden başlamalısınız.

Müziğin insan üzerindeki etkisi, özgüven kazanmak için göz ardı edilmemesi gereken bir etki. Kendinizi bu konuda gerekirse şartlamalısınız. Hoşuma gitmiyor modundan çıkıp hoşuma gidecek veya hoşuma gitmeli moduna girmelisiniz. Sonuçta neyi sevip neyi sevmeyeceğimize biz karar vermiyoruz. Müziğin insan üzerindeki etkisi eğer özgüven kazanmak istiyorsak göz ardı edemeyeceğimiz boyutlarda.

Müziğin İnsan Üzerindeki Etkisi
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Mutluluk başlıklı makalemizde gülümsemek, mutlu olmak ve mutlu olmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir