Last Updated:

Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven

Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven konusunu inlecerken ilk sormak istediğim; Narsizm ve yüksek özgüven konusundaki düşünceleriniz nedir? Biz aramızda konuşurken narsist kişilik ve yüksek özgüveni aynı kefeye koyarak tartışmıştık, pek çoğunuzda bu hataya düşmüşsünüzdür sanırım. Yaptığımız bir yanlış daha; kendini beğenmek ile kendini bilmek arasındaki o ince çizgiyi kaçırıyor oluşumuz. Belki okuyanlarınız vardır ‘Bir çift yürek’ kitabında bir cümle vardır sosyal medya paylaşımlarıyla göz aşinalığınız da olmuş olabilir; “Tanrım bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver” yazmış Marlo Morgan. İşte yüksek özgüven sahibi bir insan tam olarak bunu gerçekleştirmiş demektir.

‘Narsizm nedir?’ sorusunun en sağlıklı cevabı, kişinin kendisine aşık olma halidir. ‘Yüksek özgüven nedir?’ ise yapabileceklerinin farkında olup yapamayacakları konusunda kabullenici olma halidir. Narsizm, yüksek özgüven ile çok fazla karıştırılsa da narsist bir kişi her konuda kendini beğenir ve herkesten üstün olduğunu düşünür. Özgüveni yüksek kişi ise pek çok şeyin bilincinde, gerektiğinde kabullenici bir yapıdadır. Özgüveni yüksek biri kendini değerli görür ancak narsist birinden farklı olarak diğer insanlardan daha değerli olmadığının ayrımındadır.

Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven

Burada ebeveyn ve öğretmenlere epey görev düşüyor.

Çocuklarımızı yetiştirirken takdir ve beğenimizi ifade ederken başkalarıyla karşılaştırma yapmamalı, ona üstün olduğunu düşündürecek tavır ve söylemlerden, narsist bir kişilikten olabildiğince kaçınmalıyız. Asıl amaçlamamız gerekenin özsaygısı yüksek, özgüvenli bir çocuk yetiştirmek olduğunu unutmamalıyız.Yüksek özgüven sahibi biri öncelikle kendine bakar, hataları ilk kendinde arar ve konuşmaktan ziyade daha çok dinleyip anlamaya çalışır. Kaçımız gerçekten karşımızdakini dinliyoruz? Hep dinlenmek isteyen ama dinlemeyi bir türlü başaramayan insanlar topluluğuna dönüşüyoruz. Her geçen gün öz benliğimizden biraz daha uzaklaşıyoruz.

Yüksek özgüven sahibi olma konusunda kendi hayatımdan örneklerle anlattığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

‘Hep ben’/‘ama ben’ olgusuyla hareket etmekten artık vazgeçmeliyiz.

Gerektiğinde susmayı, tebrik etmeyi, başarısız olmayı, yardım istemeyi öğrenme vaktimiz geldi. Narsist biri için bırakın yardım isteme düşüncesini, eleştiriye bile tahammülü olmaz, eleştiren kişiye düşmanlık besleme olasılığı da yüksektir. Yüksek özgüven sahibi bir kişiyseniz yardım istemenin sizi zayıf göstermeyeceğini bilirsiniz. Çünkü kendi sınırlarınızı iyi biliyor ve ona göre hareket ediyorsunuzdur. Yapabileceklerinin farkında olma duygusunun insana kendini çok güzel hissettirdiğini biliyoruz ama buna aldanıp kendinizi üstün görme gafletine düşmeyin, narsizm duygusu çok tatlı ve kör edicidir. Yapamayacaklarınızın da farkına vardığınız noktada ‘özgüven kazanma’ konusuna bir adım daha yaklaştınız demektir.

Aslında yüksek özgüven tam olarak bütün yazdığımız makaleleri içine alıyor diyebiliriz. Başarısızlıktan korkmamak, kendini tanımak, kendini ifade etmekten çekinmemek, gerektiğinde hayır demeyi bilmek, dedikodu/kıskançlık gibi duygulardan sıyrılmak kısacası ayakları yere sağlam basan özüne kavuşmuş biri olmak yüksek özgüven sahibi birinin tanımı olabilir. Şimdi şapkamızı önümüze koyup düşünme zamanı geldi. Ben ‘Narsist bir kişiliğe mi sahibim?’ yoksa ‘Yüksek özgüven sahibi biri miyim?’ Ne diyorsunuz. Narsist kişilik ve yüksek özgüven ayrımını yaparken kendimize dürüst olma zamanı. Evet, kolay değil ama artık bir yerden başlamalıyız. Özgüven sizin onu bulmanız için içinizde bir yerlerde bekliyor.

Narsist Kişilik ve Yüksek Özgüven
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Etkili İletişim başlıklı makalemizde beden dili, Etkili iletişim ve etkili konuşma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir