Last Updated:

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk)

Kategoriler Özgüven Eksikliği0 yorum
özgüven ve OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk)

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) halk adıyla takıntı. Bir şeyi bir uğraşı takıntı haline getirme durumu. Şimdi düşünelim neler olabilir bu takıntı haline getirdiğimiz durumlar. Tabi daha sonrasında maddeler halinde bilimsel halini yazacağız ama öncesinde beraber bir düşünelim. Temizlik takıntısı ilk akla gelenlerden. Yakın çevremizde çoğu zaman gördüğümüz durumlar. En çok karşılaştığımız simetri takıntısı. Şimdi ”yok canım, bende öyle şeyler olmaz…” demeyin en alttaki resme baktığınızda gözleriniz yada beyniniz öyle demiyor. Eğer küçücük bile bir düşünce geçti ise aklınızdan o zaman %2’lik bir kısma girmiş olabilirsiniz.

OKB hastalığını obsesyon(takıntılı düşünce, tavır) ve kompülsiyon(yineleyici davranış) şeklinde iki ana dalda temel olarak inceleyeceğiz:

Yaygın obsesyon belirtileri;

-Hata yapmaktan korkma
-Aşırı kuşku (tanıdıkları veya tanımadığı insanlar ile alakalı kuruntu.)
-Düzen, simetri istemi
-Günah işlemekten korkma
-Başkasına zarar verme korkusu
-Rezil olma korkusu

Yaygın kompülsiyon belirtileri;

-El sıkışma, kapıya dokunmayı reddetme
-Belli sıra ile yemek yeme (3’e kadar sayıp öyle yutuyor mesela)
-Düzenleme (örneğin evde yamuk gördüğü örtüyü düzeltip ikna olamıyor.)
-Belli sırada yürümek ve iş yapmak
-İstifçilik (Değeri olmayan, işe yaramayan eşyalar toplamak)
-Tekrar tekrar yıkanma
-Kilit, ocak vb. sürekli kontrol etme

OKB hastalarının en kilit noktası; OKB hastaları için bir şeyin aklına gelmesiyle olması arasındaki fark azalır. Yani bir OKB hastasının ocağı açık unutma düşüncesi ile evi yanıyor olduğu düşüncesi arasındaki fark azalıyor. Bu bağlamda hasta ocağının açık olduğunu düşündüğü an evi yanıyormuş gibi tepki veriyor. Kafadaki düşünceler büyüdükçe aynı oranda verilen tepkilerde büyüyor.

Özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

OKB’nin özgüven eksikliği ile bağlantısı

Okb hastalığına sahip insanların kendilerini toplumdan yavaş yavaş soyutlamış olmalarıdır. İnsanın başkasından önce kendi kendini yönetebilecek dirayete ulaşması gerektiğini savunmuşuzdur hep. Tabi bu durum OKB için pek de geçerli bir durum sayılmaz. Çünkü OKB hastalarını, doktorların bu durumun ”mantıklı düşünce ile zihinden atılamayan, karşı konulması zor ve tekrarlayıcı” şeklindeki açıklamaları sonucunda daha fazla büyütmüşlerdir. Temelde ilk verilmesi gereken düşünce, bu durumun sizi baskılayıp engellemesine izin vermeden hayatınıza devam etmeniz yönünde olması gerektiğini savunuyoruz. İnsan beynini küçümsemememiz gerekir. Özgüven eksikliğini yenmenin en temel yolu otokontrolü tam anlamıyla sağlamaktır. Bunu başarabilirsek o hastalıkların kendiliğinden yok olduğunu görebiliriz. Bu noktada bize geçmişte yaşadığımız bir travma eşlik ediyor olabilir. Hastalığı ve doğal olarak travmayı da yaşadığını kabullenip, sıra atlatmaya geldiğinde korkmadan çekinmeden yaklaşmalıyız. Özgüven eksikliği ile aslında tam bu noktada kesişiyor. Bu hastalık hem insanda özgüven eksikliğine sebep oluyor hem de bu hastalığa olan bakış açısı başlı başına bir problem yaratıyor. Lafı daha fazla uzatman öze gelelim.

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk)
http://sizofrenpsikolog.com ‘dan alıntıdır.

Sonuç olarak OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk);

Hayatımızda varsa böyle bir hastalık illa OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) olması gerekmez. Kendimize yapıştırdığımız bizi biz yapan şeyler olarak tanımladığımız hani o bizi yiyip bitiren düşünceler, davranışlar var ya! Artık OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) sorununu söküp atma zamanı, unutmayın                                               HER ŞEY BİR KARARLA BAŞLAR!!!

 

OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk)
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobi başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete nedir ve kendine güven hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir