Last Updated:

Özgüven Eksikliği Nedenleri

Kategoriler Özgüven Eksikliği0 yorum
özgüven eksikliği

Bu yazımızda Özgüven Eksikliği Nedenleri konusunu başlıklar halinde inceleyeceğiz. Benim özgüven eksikliği hikayemi okumak ister misin? Eğer evet diyorsan buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

1-Psikolojik Nedenler(Panik atak, anksiyete)

Bu ve benzeri bir psikolojik rahatsızlığa sahipseniz bizim önerebileceğimiz bir psikoloğa danışmanız ve yardım almanız gerektiği yönünde olacaktır. Bizim özgüven eksikliği nedenlerini incelerken bu konusunda söyleyebileceğimiz söz; yardım almaktan korkmamanız gerektiğidir. Psikolojik nedenler adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2-Sosyal Fobi

Özgüven eksikliği nedenleri arasında günümüzde en sık karşılaştığımız; sosyal fobi. Bir mekana girdiğinizde tüm gözler size dönse rahatsız olur muydunuz? Sevdiğiniz veya değer verdiğiniz biri ile konuşurken kendinizi gerçek anlamda çıplak hissettiniz mi? Soruya verdiğiniz cevap evet ise sizde sosyal fobinin binlerce kurbanından biri olabilirsiniz. Bu durum son zamanlarda özellikle de internetin hayatımıza girmesiyle birlikte daha korkutucu bir hal almaya başladı.  Bu konu üzerinde ayrı bir yazımızda durduk.

3-Kendiyle Barışık Olmama 

Evet, bu konu çok karmaşık gözükür ama aslında basit bir konudur. Özgüven eksikliği yaşayan insanlarda temel

Özgüven Eksikliği
Özgüven Eksikliği Nedenleri

oluşturur ve zamanla insanlar bunun üzerine kat çıkmaya başlarlar. Kendiyle barışık olmama üzerine kat çıkıldıkça özgüven eksikliği de aynı oranda hatta çoğu zaman daha büyük bir oranda büyür. Bu konuyu en iyi şekilde atlatmanın belli yolları vardır. Burada kendimizle nasıl barışabiliriz onun yollarını öğreneceğiz beraber.

4-Başarısızlık Korkusu veya Başarı Takıntısı

Özgüven eksikliği nedenleri denilince ilk akla gelenlerden öyle değil mi? Hepimizin olmuştur işe başvururken, sınava girerken, herhangi bir işe girişirken düşünmüşüzdür başarılı olamayacağımızı. Tabi hepimiz başarmak isteriz ama başarısızlığın da hayatımızın bir parçası olduğunu unutmamamız gerekir. Başarısızlıktan korkmayın! Hatta bir işe giriştiğinizde başarısız olduysanız sevinin bile. Çünkü şunu biliyoruz ki hepimiz yürümeye başlamadan önce emekleyip, defalarca yere düşmüşüzdür. Bu bize enerji vermeli ve daha azimle çalışmalıyız. Sonuçta Acun Ilıcalı bile başarısızlıktan korkmadan şu an bulunduğu noktaya bir kot dükkanı açarak gelmiştir. Umarım bu durum size, ne demek istediğimi az çok anlatmıştır.

5-Reddedilme Korkusu

İşte özgüven eksikliği nedenleri konusunun her yaşta yaşanan versiyonuna geldik. Hemen hemen hepimiz bir defa da olsa çok sevdiğimiz veya hoşlandığımız kişiye bunu itiraf etmekten korkmuşuzdur. ”Acaba beni reddeder mi, hayır derse ne yaparım, hayır diyebilir bu yüzden hiç söylemeyeyim” gibi şeyler düşünüp hep vazgeçmişizdir. Bu duygu içimizde büyüyüp sevdiğimiz ya da hoşlandığımız kişiyi bir başkası ile görünce farklı şekillerde kendini göstermiştir. Saldırganlık, hüzün gibi ortaya çıkıp zarar vermekten başka bir işe yaramamıştır. Anlaşıldığı üzere bu şekilde pek bir işe yaramıyor, yani içimize atmanın sonucu hiç bir zaman iyi sonuçlanmıyor. Artık kendinizi istediğiniz gibi ifade etmenin zamanı geldi de geçiyor bile…

6-Depresyon

Özgüven eksikliği nedenleri konusunda bir çok insanı kendi içine almış başlı başına bir problem. Hepimiz yaşamışızdır. Sevgiliden ayrıldığımızda, işten çıktığımızda veya kovulduğumuzda… yani hayatımızın belli başlı iniş bölümlerinde depresyonla mücadele etmek zorunda kalmışızdır. Depresyon bunlarında ötesinde insanın kendini ”en zor durumda olan benim, benim derdim en çok…” düşüncesine inandırmasıdır. Depresyonu ayrı bir konu olarak ele almamın sebeplerinden biri de bu durumu istediğimiz gibi şekillendirip süreci kendi lehimize çevirebilecek olmamız. Tabi daha ayrıntılı işleyeceğiz.

Temel başlıklarla özgüven eksikliği nedenleri konusunu incelediğimizde problemi asıl kendi içimizde çözebileceğimizi görüyoruz.

Özgüven Eksikliği Nedenleri
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Özgüven Eksikliği Nedir başlıklı makalemizde kendine güven, özgüven ve özgüven eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir