Last Updated:

Özgüven Eksikliği Nedir

Kategoriler Özgüven Eksikliği0 yorum

Özgüven Eksikliği Nedir

Özgüven Eksikliği Nedir denilince genelde aklımıza gelen ilk duygu utangaçlık. Hatta hemen kafamızda canlanan görüntü köşede oturan arkadaşları ile oyun oynamaya çekinen bir çocuk gelir. Evet, hem öyledir hem değildir. Bu yazıda bu gibi durumlarda ne yapılmalı, neye işaret olabilir, özgüven eksikliği durumu mudur ve EN ÖNEMLİSİ özgüven eksikliğinin üstüne gidilmeli, çözüme ulaştırılmadan peşi bırakmamalı mı bunları göreceğiz. Sözü çok uzatmadan başlayalım ne dersiniz?

Özgüven Eksikliği Nedir?

Öncelikle özgüven eksikliği nedir, özgüven nedir… gibi soruların cevaplarını vermeliyiz. Evet nedir bu özgüven dediğimiz olgu? Kelime anlamı olarak yani TDK’nın bu konudaki bilgilendirmesi şu şekilde: Bir görüşmede görüşmecinin araştırmayı sunarken ve sürdürürken kendine duyması gereken güven. Dikkat ettiyseniz TDK’nın açıklaması ”kendine duyması gereken” şeklinde olmuş yani bu zaten benliğimizde olan bir olgu olduğunu anlatmaya çalışmış. Sizce de öyle mi? Eğer bu soruya verdiğiniz cevap evet ise doğru yerdesiniz içinizde saklanan olguyu açığa çıkartacağız. Özgüven nedir sorusunu incelerken aynı zamanda özgüven eksikliğinin de cevabını vermiş olduk. Yani özgüven eksikliği insanın içinde zaten bulunan bu olguyu açığa çıkaramama durumudur.

<<<Özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.>>> 

Farz edelim küçük bir çocuksunuz ve diğer çocuklar tarafından dışlanıyor ve ötekileştiriliyorsunuz. Bu durum da ne yapardınız? Onlarla konuşup anlaşmaya çalışırdım veya boş verirdim onlar ne yaparsa yapsın başka arkadaş bulurdum gibi çözümler aklınıza geliyor olabilir. Ama unutmayın şu anda bir çocuksunuz ve çocuklar mantıklı varlıklar değillerdir çoğu zaman. Duygusal düşünürler. Bu yüzden ilk olarak bu durum o çocuğu çok üzerdi ve büyük ihtimalle ağlardı. Özgüven eksikliği yaşarken de tıpkı bunun gibi bir ruh hali içerisinde oluruz (tabi empatiyi tam anlamıyla gerçekleştirebildiyseniz ne demek istediğimi anlamışsınızdır).

Hayatımızdaki Etkileri

Çoğu zaman gözümüze takılan belli insanlar vardır. Arkadaş ortamında olsun, kafede, iş yerinizde ve hatta ailenizde ”şu özgüvene bak” ya da ”neyine güveniyor acaba” dediğimiz zamanlar olmuştur. Özgüveni bu durumla o gördüğümüz insanın yaptığı hareketlerle bağdaştırıp bazen onu kınar bazen de onun gibi olmak isteriz. Tabi biz bu konulara ayrı ayrı değindik ama genel olarak açıklamak gerekirse o insanı ne kınamalı ne de onun gibi olmak istemeliyiz. Yani demek istediğim özgüven bunun aksine daha farklı ve insanın iç dünyasında bulabileceği bir olgudur. Zaman zaman aklımıza bir şeyler gelir hemen olsa ne güzel olur deriz kendimi bu yönde motive etmeye çalışırız ama bir türlü harekete geçemeyiz kötü düşünceler gelir nasıl yaparım, başkaları zaten yapmıştır ve hatta daha kötüsü bunu yapmaya üşeniriz. Bu durumdan kurtulma zamanı geldi ve artık yeni BEN’i tanıma zamanı…

Sonuç olarak, burada konu ile alakalı aklınıza gelen bir çok sorunun cevabını bulacaksınız. Özgüven eksikliği nedir, özgüven nedir, hayatımızı ne yönde etkiler, bununla nasıl başa çıkmalıyız gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Önemli olan bu durumdan korkmamanız gerektiğidir. Kendinizi yalnız hissetmeyin bizim gibi olan bir çok insan var. Özgüven eksikliği probleminizi yok etmeye hoş geldiniz.

Özgüven Eksikliği Nedir
Oy verebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir