Last Updated:

Pozitif Düşünmek

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum
Pozitif Düşünmek

Özgüven nasıl kazanılır konusunda Pozitif Düşünmek çok ama çok önemli bir yer alır. Biz insanlar olarak hayatımızı sürekli olumsuzluklarla doldurup negatif düşünmeyi seviyoruz. Seviyoruz diyorum, çünkü bundan vazgeçmemek konusunda çok ısrarcıyız. Yaşadığımız bunca zaman boyunca mutlu olduğunuz anları bir gözden geçirin. Özgüven eksikliği konusuyla ilgilendiğimiz bu süre boyunca gerçekten belli bir yol izledik. İzlediğimiz yol eğer biz özgüven eksikliği yaşıyorsak negatiflikler ile dolu bir yol olacaktır. Bu yazımızda pozitif düşünmek konusunda atılabilecek adımlar ve kendimizi bu konuda nasıl yönlendirebiliriz onu öğrenmeye çalışacağız. Merak etmeyin Polyanna olmayacağız. Pozitif düşünmek gerçek Dünya’dan uzaklaşmadan da uygulanabilir.

Kendinizi bilgiye ve öğrenmeye kapatmayın.

Temelde bizi negatife sürükleyen bir kaç etmen var. Bunlardan birisi belli bir amaca giderken önümüze çıkan engellerden oluşuyor. İnsan olarak doğamızda ”zor olanı kolay yoldan istemek” var. Örneğin; bir ev veya araba istiyoruz ama bunu elde ederken zorluk yaşamayayım, para hemen gelsin gibi düşünceler içinde istiyoruz. Doğal olarak olmuyor ve üzülüyoruz. ”Benim hiç evim, arabam olmayacak mı? Ben hep böyle mi kalacağım.” şeklinde kendimize devamlı olumsuz düşünceler yüklüyoruz. Bu düşünceleri hafife almayın. Eğer bu söylevleri hayatımızdan çıkarmaz isek daha sonrasında hayatımız bu düşünceler olmaya başlar. O zaman özgüven eksikliği yaşamaya başlarız. Bu örneği sadece finansal açıdan düşünmeyin, dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta kişinin düşünce tarzı. Aynı örneği hayatımızın bir çok yerine göre uyarlayabiliriz. Pozitif düşünmek bu konuda bize doğru bir yol gösterecektir.

Pozitif düşünmenin hayatımıza ne kadar büyük etki yarattığı ve bakış açımızı değiştiren ürünü değerlendirdiğimiz yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

Pozitif düşünmek bizi her saniye daha çok motive eder.

Pozitif Düşünmek

Negatif düşünerek hiçbir şey elde edemeyeceğimizi daha net görmemizi sağlayacak örneği inceleyelim. Sevgilimizle/eşimizle tartışıyoruz. Konu herhangi bir şey olabilir çünkü bu durumda pek önemli değil. Tartışmanızın sonunda anlaşamadınız ve sert söylemler gelmeye başladı. İşte bu durumda artık ipler kopuyor ne siz ne de karşınızdaki geri adım atıyor. Negatif yüklendikçe yükleniyor tamamlandığında geriye hiç pozitif kalmıyor ve artık kimse mutlu değil. Ardından biraz zaman geçiyor. Yavaş yavaş o negatif düşünceler azalıyor ve pozitif yerini doldurmaya başlıyor. Tam bu durumda yaşadığımız duygunun ismi pişmanlık. Çünkü geçirdiğiniz güzel zamanlar aklınıza geliyor ve üzülüyorsunuz. Peki ya en başından konuşsaydınız sorunları çözmek adına daha olumlu yollar izleseydiniz. ”Neden ben yapıyorum da o yapmıyor?” deyişiniz buralara kadar geldi. Bu sorunun cevabı çok basit aslında; çünkü sizin bunu yapmamanız için bir sebep yok. ”Hep ben yapıyorum o hiç yapmıyor.” diyorsanız o zaman da ona bunun nasıl yapıldığını öğretin. Bir şeylerin kendiliğinden olmasını beklemeyin. Kendinizi beklentiler havuzunun içine atmayın. Siz bir yerlerden başlayın ve bahanelerin arkasına sığınmaktan vazgeçin.

Pozitif düşünmek aslında bir yandan da insanın kendine karşı dürüst olmasını gerektirir. Yaptığınız bir yanlış veya söylediğiniz kırıcı bir kelime özür dileme erdemini de beraberinde getirmelidir. Duygularınızın içine hapsolup onların sizi yönetmesine izin vermeyin. Kontrolü ele alın ve düşünce sisteminizi bu yönde eğitin. Göreceksiniz pozitif düşünceler ve küçük düşünceler büyük farklar yaratacak.

Pozitif Düşünmek
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kendini Tanımak başlıklı makalemizde Ben kimim, Kendini tanımak ve kimim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir