Last Updated:

Saldırganlık ve Saldırgan Tavır

Kategoriler Özgüven Eksikliği0 yorum
Saldırganlık ve Saldırgan Tavır

Bu yazımızda özgüven eksikliğinin, ülkemizde en bariz olarak yaşanan Saldırganlık ve Saldırgan Tavır konusundan bahsedeceğiz. Her birimiz evde, akrabalar arasında, okulda, iş yerlerinde, gittiğimiz mekanlarda fiziksel, sözel, cinsel yahut psikolojik saldırıya maruz kalıyoruz. Örneğin; İş yerinde bir yanlışımız olmaksızın patronumuzun egosunu üzerimizde tatmin etmesi, yemek önüne konmadığı için eşinizin size tepki göstermesi, ödevini yapmadığı için çocuğunuzu cezalandıran/ötekileştiren öğretmen portresi, sırf sizden hoşlanmadığı için stajınızın ya da terfinizin onaylanmaması, çocuklarını etkileyerek ayrıldığı eşine karşı kullanan anne modeli gibi. Siz de bu örnekleri okurken bir şeyler anımsadınız mı? Bu örnekleri günlük hayatımızda devamlı olarak görüyor, duyuyor çoğu zaman yaşıyoruz. Yazımızda bu gibi durumların sebeplerini ve hayatımızdaki etkisini inceleyip, kendimize bir ayna tutarak asıl BEN‘e ulaşmaya çalışacağız.

İsteyerek ya da istemeyerek kendimle yüzleştiğim dönemi anlatan hikayeme buradan ulaşabilirsiniz.

Saldırganlık ve şiddet

Bu ifadelerini birbirine çok benzermiş gibi kullansak da aslında çok farklı iki anlam taşıdıklarını gözden kaçırıyoruz. Gerek akademik dilde gerekse gündelik dilde sık ve yaygın kullanılan saldırganlık kelimesi; agresif tavırlar sergileyip karşısındaki canlı ya da nesneye itici ve rahatsız edici tavırlar sergilemesidir. Şiddet ise kasti olarak yapılan ciddi fiziksel incitme eylemleridir. Tabi burada saldırganlık ve saldırgan tavır denince çoğu zaman akla ilk gelen kadına karşı şiddet olsa da biz daha çok insanlara yapılan psikolojik saldırıdan söz edeceğiz.

Saldırganlık ve Saldırgan Tavır

Hayatımızda çoğu zaman verdiğimiz kararları duygusal bir sebebe bağlarız. Özellikle öfke bu konuda baş düşmanımızdır. Öfkeli iken çevremize, eşimize, çocuğumuza ve en çokta kendimize ne kadar zarar verdiğimizin farkına varmayız. Dr. Gordon kızgınlığı bir buz dağına benzetir. Suyun altındaki kısımda yaşanan tüm olumsuzlukların temelinde özgüven eksikliği yatar. Üstte gözüken parça ise öfkedir. Öfke; yalnızlık, kaygı (anksiyete), kıskançlık, beğenilmeme gibi özgüven eksikliği problemlerinin şekil almış halidir. Öfkeli iken yaptıklarımıza söylediklerimize biz hakim olamayız. Sonucunda pişmanlık duysak da tamamen bastırıp bunu kişiliğimizmiş gibi kabullensek de aslında özgüven eksikliği yaşadığımız gerçeği ile yüz yüzeyizdir.

Öfke Anında Karar vermeyin.

Hayatınıza dönüp baktığınızda öfkeyle verdiğiniz bir karar varsa bu kararı size verdiren gerçek duyguyu düşünün. Öfkelendiğiniz olaydaki hikayeyi değil, kendi içinizde hissettiğiniz özgüven eksikliğini hatırlamaya çalışın. Kıskançlık mı, kendinizle barışık olmamanız mı, kendinizi gerçekten tanımamanız mı asıl sorun? Gerçekten neden öfkelendiniz ve bu öfkeyle verdiğiniz karar neydi? Eğer bu sorulara samimiyetle cevap verebiliyorsanız, tabi bu başkasına değil kendinize, o zaman özgüven eksikliğini yenme konusunda büyük bir adım attık demektir. Sizden bu konuda istediğimiz toplum baskısı, çevre ve aile tutumu, Dünya görüşü gibi bahanelerin arkasına sığınmadan en saf haliyle kendinizle yüzleşmeniz. Ama, ancak gibi kelimelerle kurduğunuz her cümle sizi kendinizden daha çok uzaklaştırır. O benim hakkımda böyle dedi, O bana bunu yaptı, onlar beni dışladı gruplaştı gibi düşüncelerle kendinizi boğup sürekli kendinize acımaktan vazgeçmelisiniz.

Öfke ve korku ile yaşamak yerine sevgi ve huzurla yaşamayı seçme vakti gelmedi mi?

Hayatımızda bizi saldırganlık ve saldırgan tavır haline yönlendirecek olan durumları düşünüp, bu durumlardan doğan öfkeyi kontrol altına almalıyız. Bu konuda kendinizi ifade etmekten kaçınmayın.  Saldırganlık ve saldırgan tavır halini kontrol etmek sizin elinizde.

 

 

Saldırganlık ve Saldırgan Tavır
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Reddedilme Korkusu başlıklı makalemizde özgüven, özgüven eksikliği ve özgüven eksikliği belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir