Last Updated:

Sosyal Fobi

Kategoriler Özgüven Eksikliği0 yorum
Özgüven ve sosyal fobi

Sosyal Fobi yaşayan insanların sayısının gün geçtikçe hızlı bir şekilde arttığına şahit oluyoruz. Sosyal fobi, asosyallik veya antisosyallik ile karıştırılsa da onlardan tamamen farklıdır. Çünkü o bir anksiyete bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Telefon konuşması yapmamak için günlerce telefonu açmadığımız, yanımızda olan bir kişiye telefonu vermeye çalıştığımız zamanlar olmuştur bir çoğumuzun. Hatta bir çoğumuz karşı cinsi etkilemek için yaptığı ya da yapmayı düşündüğü bir davranış sonucu rezil olma duygusuna kapılıp karşı cinsle bütün iletişimini kesme kararı bile almıştır. Bu örneklere verdiğiniz tepkiler ”cidden ya, bende bazen böyle yapıyorum, evet…” gibiyse sosyal fobi (sosyal anksiyete bozukluğu) yaşayanlar dünyasına hoş geldiniz.

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi hepimizin hayatının bir parçası. Sizin olmasa bile bir arkadaşınızın veya akrabanız bu durumu yaşıyor olabilir. Tabi az önce de bahsettiğimiz gibi bu durum en çok asosyallik ve antisosyallik ile karıştırılıyor. Asosyalliği biz tercih edebiliriz. Yani asosyallik bir tercih meselesidir. Antisosyallik ise kişinin sosyalliğe yada sosyal olana nefretini açığa çıkarma durumu olarak nitelendirilebilir. Kelimeleri iyi analiz edersek bu sonuca kolaylıkla ulaşabiliriz. İşin sosyal fobi ile olan ilişkisi ise şu şekilde; asosyallik ve antisosyallik sosyal anksiyete bozukluğu için harika zeminlerdir. Tabi kendinizi hemen bir şekle sokmanızı tavsiye etmeyiz. Yani kimse 2-3 gün evde oturdu

Sosyal fobi,bir anksiyete bozukluğu olarak karşımıza çıkar.
Sosyal fobi, asosyallik veya antisosyallik ile karıştırılsa da onlardan tamamen farklıdır.

diye asosyal veya sosyal olan arkadaşlarından nefret etti diye antisosyal olmaz. Şimdi konumuza geri dönelim. Şunu zannediyorum hepimiz yapmışızdır; sınavda soru çözerken başımıza gelip bizi seyreden öğretmenden rahatsız olup kalemi bırakıp, gitmesini beklemişizdir. İşte bu yaşadığımız rahatsızlık, durumdan hoşlanmama ve başarısızlık korkusu perçinlenip ileride sosyal fobi olarak karşımıza çıkar. Rezil olma küçük düşme gibi korkulardan dolayı kendini sosyalleşmekten soyutlama halidir. Utangaçlık çekingenlik ile bire bir bağlantısı olmadığı gibi kronik depresyon  peşi sıra alkol ve madde bağımlılığını da beraberinde getirebilir. Çünkü özgüven eksikliği yaşayan bir insan o eksikliğini alkol ile tamamlamaya çalışır. Alkol cesareti dediğimiz durum odur aslında.

<<<Özgüven kazanmanızı sağlayan ürünü incelediğimiz yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.>>>

Belli istatistiklerle inceleyecek olursak;

Böyle bir problemi olan bir kişi rezil olmadığını, kabul gördüğünü, eleştirilmediğini anlayamaz. Sadece korkularından oluşan kendi duygularına odaklanır. Yapılan araştımalara göre Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin (2016-2017) %24’ünde bu problem gözlemlenmiştir. 2016-2017 yılında üniversite öğrencisi sayısı  7.198.987 olduğu görülürse bu kesinlikle azımsanmaması gereken bir yüzdedir. Kendinizi bu konuda yalnız hissetmeyin. Yardım almaktan korkmayın! Sosyal fobi probleminin üzerinize taktığı etiketlerden kurtulma zamanı geldi.

Sosyal Fobi
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Nedenler başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete nedir ve depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir