Last Updated:

Sosyal Medya Bağımlılığı

Kategoriler Özgüven Nasıl Kazanılır?0 yorum

Günümüzde sosyal medya bağımlılığı hastalık denecek seviyeye ulaşmıştır. Sosyal medyanın iyi yanları olduğu kadar pek fazla kötü yanları olduğunu da unutmamak gerek. Yazımızda sosyal medyanın birey ve toplum üzerindeki etkisini inceleyip bu konuda belli çıkarımlar yapacağız. Tabi her yazımızda olduğu gibi kendimize dürüst olup çıkarımlarımızda kendimizi bulmaya çalışacağız.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri

Sosyal medyanın gücü küçümsenmeyecek düzeyde fakat bizler bu mecralarda bilinçlenmek için değil uyumak, uyutulmak için özellikle çaba sarf ediyor gibiyiz. Günümüzde aşk, arkadaşlık hatta akrabalık boyutunun sosyal medyaya indirgendiğini düşünürsek sosyal medyanın insanları neredeyse kendilerinden vazgeçecek boyutta etkilemesinden dolayı bağımlılığın boyutu korkunç bir hal almaktadır. Beni engelledin mi, neden eklemedin, niye beğenmiyorsun ya da onu neden beğendinlerle dolu bir hayat yaşar hale geldik. Adeta bir paylaşım yapmadan varlığını kanıtlayamayacakmış gibi davranan nesiller yetiştiriyoruz. Kendi gibi olmayan, kendilerini ifade cümlesi bulamayan kişilikler oluşturuyoruz bu mecralarda. Yok hayır ben gayet bilinçliyim derken beğeni almadım fotoğraf paylaşsam mı düşünceleri peşi sıra geliyor artık. Eylemlerin sosyal medyada yaşanması oldukça ironik gözükmüyor mu sizce de? Hatırlatmakta fayda görüyorum, eylem tdk açıklamasıyla; eyleme işi, hareket, bunun böyle olduğunu biliyor ama yine de oturduğumuz yerden bir hayat yaşıyor ve başka hayatları eleştiriyoruz artık.

Sosyal medyanın özgüven için değil ego için olduğunu farketmemizi sağlayan ve ego için değil özgüven kazanmak için bize faydalı olduğunu anlattığım ürünün değerlendirmesine gitmek için tıklayın.

Sosyal Medya Bağımlılığının Sonuçları

Sosyal medyanın bize sağladığı özgüven (!) konusundan söz etmek istiyorum. Takipçi, arkadaş veya beğeni sayısı ile popülariteyi özgüven eksikliğimizi gidermek için kullanıyor ve kendimizi sahte bir özgüven baloncuğu içerisine hapsediyoruz. Etrafımızdaki insanlara sosyal medya popülaritesine göre puan veriyor ve onları o puana göre yargılıyoruz. Bu özgüven baloncuğunun bizi gerçekten koruyamadığını görünce sosyal medyada içinde bulunduğumuz sahte kişiliği daha da özümsüyor, olmadığımız biri gibi davranmaya başlıyoruz. Tam da bu noktada sosyal medya bağımlılığı yaşadığımızın farkına varmaktan daha da uzaklaşıyor ve bu farkındalığı bize yaşatmaya çalışan insanlara düşman oluyoruz.

Bilinçlenmek bir yana dursun her geçen gün egomuzun daha fazla beslenmesine imkan sağlıyor, bu imkan doğrultusunda sosyal medyanın ve egomuzun hayatımızı yönetmesine izin veriyoruz. Sahte ilişkiler, sahte arkadaşlıklar en acısı sahte bir kişilik ile hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Verdiğimiz kararlar sağlıklı olmadığı gibi bu kararların sonucuna katlanmayı bile aciz davranarak sosyal medya üzerinden atıflarda bulunarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kendini eleştiren, hatalardan ders çıkartan, gelişen ve geliştiren birey olma yolundan epey uzaklaşıyoruz. Çevrenize ve kendinize zarar vermekten vazgeçip özgüven sahibi bir birey olmak için adım atmanın sosyal medya bağımlılığı düşüncesinden uzaklaşmak olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya Bağımlılığı
Oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kadında Özgüven Eksikliği başlıklı makalemizde Kadın, Kadın olmak ve kadın ve özgüven hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir